והעיקר… והעיקר…חוק פראטו

והעיקר והעיקר… חוק פארטו – להתמקד בעיקר!

משחר ילדותינו מלמדים אותנו להתמקד בעיקר. מסבירים לנו כמה הוא חשוב, משננים עבורנו פתגמים, מספרים לנו סיפורים ,וכל שנותר לנו לעשות הוא לזהות את "העיקר" שלנו.

בתקופות שונות של חיינו "העיקר" משתנה אך דבר אחד לעולם לא משתנה- עקרון ה- 80/20 או כפי שנקרא- חוק פארטו. עקרון שהיה נטוע במשך זמן רב בעולם הכלכלה, והיום מוכר כאחת הדרכים הטובות להתמודד עם לחצי החיים המודרניים.

"בשביל אלוהים העולם הוא משחק בקוביות. אך אלה קוביות טעונות. המטרה העיקרית היא לגלות באילו כללים טען אלוהים את הקוביות, וכיצד אנחנו יכולים להשתמש בהן להשגת יעדינו" (ג'וזף פורד(.

על-פי עקרון 80/20, חלק קטן מהגורמים, מהתשומות או מהמאמצים שאנו משקיעים משיג בדרך-כלל את רוב התוצאות!

אם זו הפעם הראשונה שאתם נחשפים אל העיקרון אני מציעה שתקראו את המשפט פעם נוספת.

כשנחשפתי אני אל העיקרון בפעם הראשונה היה לי קשה לעכל את משמעותו הרחבה והשלכותיו על כל תחומי חיינו האישיים והמקצועיים.

למעשה, עקרון 80/20 קובע שקיים אי-איזון מובנה בין סיבות לתוצאות, בין תשומה לתפוקה, בין מאמץ לגמול.

חלקכם בוודאי נעים באי-נוחות בכורסא, אולי אף מגרדים בפדחת, אבל כדי להרגיע את הספק המכרסם אספתי עבורכם הוכחות- בעסקים- 20% מהמוצרים מכניסים בד"כ 80% מהערך הכספי (העיקרון גם נכון לגבי הלקוחות).

בבית- אנחנו לובשים 20% מהבגדים שלנו ב-80% מהזמן.

בחברה- 20% מהפושעים אחראים ל-80% מהפשעים.

כשתתחילו לבחון את העיקרון מקרוב תגלו עוד ועוד דוגמאות המוכיחות את תקפותו. לאחר שאנו מכירים בעקרון כעובדה כל מה שעלינו לעשות הוא לנסות לזהות את ה-20% האפקטיביים, החיוניים

שיקדמו את חיינו ושם להשקיע את מירב מאמצינו. בסופו של דבר תגלו כי ניתן לעבוד פחות, להרוויח יותר ובעיקר ליהנות…כי זה הרי העיקר.

כלים וטיפים לשימוש בחוק פארטו במדור הבא…

נועה.