נקודת מבט

במהלך חיינו אנו לומדים להכיר נקודות שונות: נקודת ציון, נקודת אור, נקודת זינוק, נקודת-חן ובין כל הנמשים נמצאת גם נקודת המבט.

כשמבקשים לבחון נקודת מבט מבינים עד כמה היא חמקמקה ונפתלת, משתנה ללא הרף ולעיתים גם לא נאמנה. אנו מתבוננים וחווים מציאות סובייקטיבית הנשענת על חושינו, מחשבותינו, ניסיוננו ותפיסת עולמנו. ניקח דוגמא מעולם הצבעים- "כחול" האם ניתן לומר בוודאות שחווית הכחול שלנו אחידה?

(במקרה של הצבע להלן אני בטוחה שלא). אנחנו מוגבלים לחוויותינו אנו ולעולם לא נוכל לחוות חוויה של מישהו אחר.

אושר, כעס, התרגשות, כאב, שמחה כולם רגשות שמגיעים בעקבות פרשנות סובייקטיבית שלנו לאירוע מהמציאות- אותו אירוע מתפרש אצל כל אחד ואחת מאיתנו בדרך שונה, על- כן מפעיל רגשות אחרים ובסופו של דבר גורם לתגובות שונות.

מציאות זאת מתגלה אף כמורכבת יותר כאשר מסתבר שלנקודת מבט אופטימית יש נוסחה: (ד"ר מרטין

א. פ. סליגמן) ט+נ+ש=:א- טווח האופטימיות.

  • טווח אופטימיות קבוע המושפע מהגנטיקה שלנו.
  • נ סיבות החיים המשתנות-כסף, בריאות, השכלה, גזע…
  • שליטה רצונית.

נתמקד במרכיב השליטה הרצונית, שם גם הסיכויים להצליח גדולים יותר.

עלינו לזהות את נקודת המבט האחרת, זו שאנו לא מגיעים אליה באופן מיידי, אוטומטי ולהיעזר בה.

באמצעות אימוץ נקודת מבט אחרת, חיובית יותר אנו יכולים לשלוט על הדרך בה אנו מתבוננים במציאות.

פעמים רבות בחיים כעסנו, בכינו וקיטרנו על התרחשויות שבאותה נקודת-זמן עכבו אותנו, בזבזו מזמננו,
כילו אנרגיה אך בדיעבד ורק במבט לאחור היינו מסוגלים להבחין בתרומה ובתועלת שהכניסו אל תוך חיינו (לעיתים גם מהמקום הלא-צפוי, דווקא מהדלת האחורית ובעיקר כשלא היה לנו נוח).

אתה ממהר בבוקר, מתלבש ומתארגן לקראת פגישה חשובה, אתה צריך להספיק מליון ואחד דברים, בדיוק אז קפה נשפך על החולצה שלך… כיצד תגיב? אתה יכול לכעוס, לגדף, למהר ולבסוף גם לאחר לפגישה ואתה יכול לבחור להגיב אחרת, העבר לא ישתנה- הקפה כבר נשפך , על המשך היום ניתן עוד להתווכח… בחר תגובה מתוך נקודת מבט שתשרת אותך בצורה המיטבית להמשך היום/הדרך!

המציאות רוחשת, מתקדמת במהירות פעמים רבות אין לנו עליה כל שליטה, אבל עלינו לזהות את נקודות השליטה שלנו כשאנו מתבוננים במציאות, עלינו להשפיע מהמקום הזה, עלינו לבחור להתבונן אחרת להתווכח עם עצמנו, עם האמונות, המחשבות והתחושות האוטומטיות שלנו. ביכולתנו לערער על התפישה השלילית, להביא הוכחות, עובדות, דוגמאות הסותרות אותה. ביכולתנו להציע אלטרנטיבות פחות פסימיות, להציע הסתברויות, לבדוק תועלות וכל זאת רצוי בכתב (שהוויכוח יהיה מתועד למקרה שהעו"ד הפנימי יופיע עם רשימות משלו(

ולסיכום, נתן אלתרמן בשירו "ירח" כתב: "גם למראה נושן יש רגע של הולדת". הירח היה כאן הרבה לפנינו ויהיה פה גם הרבה אחרינו, הוא פרט במציאות היומיומית שלנו. רגע ההולדת של מראות נושנים נמצא אצלנו בתודעה, ביכולת שלנו לבחור להתבונן בירח במבט אחר, ליהנות מקסמו, מנצחיותו ולקבל פרופורציות כן גם ביחס לעצמנו… התבוננו בירח, בשמש, התבוננו בשמיים, בים ובחר בנקודת המבט בכל פעם מחדש.

שלכם,

נועה.